День святого великомученика і цілителя Пантелеймона.

   9 серпня - День святого великомученика і цілителя Пантелеймона - покровителя всіх лікарів цілителя хворих.
   Великомученик і цілитель Пантелеймон народився в місті Нікомидії в сім'ї знатного язичника Євсторгія і названий Пантолеоном. Його мати Еввула була християнкою. Вона хотіла виховати сина в християнській вірі, але померла, коли майбутній великомученик був ще юним отроком. Батько віддав Пантолеона в початкову язичницьку школу, закінчивши яку юнак став навчатися мистецтву лікування у знаменитого в Нікомидії лікаря Евфросина стали відомими імператору Максиміану (284-305), який захотів бачити його при своєму дворі. Одного разу пресвітер Єрмолай покликав юнака до свого житла і розказав про християнську віру. Після цього Пантолеон кожного дня відвідував священномученика.
   Якось одного разу майбутній цілитель побачив на вулиці мертву дитину, якого вкусила гадюка, яка ще була поруч. Пантолеон почав молитися Господу Ісусу Христу про воскресіння померлого і знищення ядовитої змії. Він твердо вирішив, що в разі виконання його молитви стане послідовником Христа і прийме хрещення. Дитина ожила, а єхидна розлетілася на шматки на очах у Пантолеона. Після цього чуда Пантолеон був охрещений святим Єрмолаєм з ім'ям Пантелеімон (всемилостивий).
   Після смерті батька святий Пантелеймон присвятив своє життя стражденним, хворим, убогим і жебракам. Він безоплатно лікував усіх, хто звертався до нього, зціляв їх іменем Ісуса Христа. Святий Пантелеймон відвідував у темницях в'язнів, особливо християн, якими були переповненні всі темниці, і лікував їх від ран. Дуже швидко слух про милостивого лікаря ширився по всьому місту. Залишивши інших лікарів хворі стали звертатися тільки до нього.
   Із заздрощів лікарі донесли імператору, що святий Пантелеймон лікує християнських в'язнів. Максиміан вмовляв святого спростувати донос і принести жертву ідолам, але святий Пантелеймон сповідав себе християнином і на очах імператора зцілив розслабленого іменем Ісуса Христа. Запеклий Максиміан стратив зціленного, який прославляв Христа, а святого Пантелеймона віддав на жорстокі муки.
  За велінням імператора великомученика Пантелеймона кинули до диких звірів у цирку. Але звірі лизали йому ноги і відштовхували один одного, намагаючись торкнутися руки святого. Глядачі піднімалися з місця і кричали: "Великий Бог християнський!" Розлючений Максиміан наказав воїнам рубати мечами всіх, хто славив Ім'я Христове, а великомученику Пантелеймона відсікти голову.
   Святого привели на місце страти і прив'язали до оливкового дерева. Коли великомученик молився, один з воїнів вдарив його мечем, але меч став м'яким, як віск, і не завдав ніякої рани. Святий закінчив молитву і почув голос, який кликав страстотерпця і до Царства Небесного. Почувши голос з неба, воїни впали мучеником на коліна і просили прощення. Вони відмовили продовжувати страту, але великомученик Пантелеймон звелів продовжувати виконувати наказ імператора, сказавши, що інакше вони не будуть мати з ним частки в майбутньому житті. Воїни зі слізьми попрощалися з ним, цілуючи його.
Шанування святого мученика в Російській Православній Церкві відоме вже з ХІІ століття. Князь Ізяслав, в хрещенні Пантелеймон, син святого Мстислава Великого, мав зображення великомученика Пантелеймона на своєму шоломі. Заступництвом святого він залишився живим під час війни 1151 року. У день пам'яті великомученика Пантелеймона російські війська здобули дві морські перемоги над шведами (в 1714 році при Гангаузе, в 1720 році при Гренгаме).
   Великомученик Пантелеймон шанується в Православній Церкві як грізний святий, покровитель воїнів. Цей бік шанування розкриває його перше ім'я Пантолеон, що означає "лев у всьому". Друге ім'я, дане при хрещенні, - Пантелеймон, тобто "всемилостивий", розкривається з вшанування великомученика як цілителя. У західних християн він вважається покровителем лікарів. Зв'язок цих двох заступництво святого добре видно з того, що воїни, частіше за інших отримують рани, більше всіх потребують лікаря-цілителя. Саме тому християни, провідні лайка духовну, також вдаються до цього святого з проханням зцілити виразки душі.
   Ім'я святого великомученика і цілителя Пантелеймона закликається при звершенні таїнства Соборування, освячення води і в молитві за немічного.

Віршовані привітання з Днем Пантелеймона цілителя

На Пантелеймона цілющі трави заготовляли,
Це зілля всі хвороби перемагало,
Магічну силу коріння мало,
Здоров'я душі і тіла надавало.

Святий великомученик нехай від біди врятує,
Нехай повірить в диво весь народ,
Нехай молитва всіх вас зцілює,
Нехай у всьому святий вам допомагає.

***

Великомученик був цілителем завжди,
У християн покровителем лікарів вважався,
Він душі допомагав зціляти,
Всім тим, хто до нього звертався.

Ви з молитвою до ікони зверніться,
Від гріха скоріше звільнитеся,
Нехай Пантелеймон допомагає вам завжди,
Нехай печаль піде з життя назавжди.

***

Пантелеймон всіх воїнів від біди захищав,
Всіх нуждённих від хвороб зціляв,
Він немовляти від укусу єхидни оживив,
І сліпому убогому зір повернув.

У день пам'яті святого помоліться,
Здоров'я і удачі попросіть,
Нехай в житті вам щастить завжди,
Бід і печалей не знайте ніколи.

***


Пантелеймон – всемилостивий,

Знання величезні та сили мав,

Всім жебракам і нужденним допомагав,

І до віри всіх закликав.

Зі святом православних вітаємо,

Великого щастя, радості бажаємо,

Кожен день нехай вас приємно дивує,

Господь від бід нехай рятує.

Відео з привітанням до Дня святого Пантелеймона Цілителя